Jesteśmy najlepsi

Aktualności

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

18 sierpnia 2019
OPIS Kurs GTS® PEDIATRIC to pierwsze szkolenie, które poświęcone jest globalnej terapii stopy dziecka.
09 lipca 2019
Wielu fizjoterapeutów, zajmujących się rehabilitacją pacjentów z deformacjami stopy skupia się nader wyraz na
Globalna Terapia Stopy

Globalna Terapia Stopy

wg Piotra Kostrzębskiego

Historia


 

Mawia się, że każda koncepcja, model czy też metoda zawsze ma jakąś swoją historię. Jest pewna zasada w psychologii, która mówi, że to emocje skłaniają nas do działania. Nie inaczej było i tym razem. Chęć poznania stopy - na początku pod kątem anatomicznym i czysto biomechanicznym - zainspirowało mnie do tego by ją poznać, zająć się tematami, które powszechnie w latach 2010-2013 były uznawane za mało ,,modne" lub mówiąc językiem medycznym - mawiało się, że z daną deformacją i dysfunkcją stopy nie da się już nic zrobić. Zajęcia z patobiomechaniki ukazały mi jak skomplikowaną strukturą jest stopa, jakie panują biomechaniczne, synkinetyczne powiązania. Natomiast ówczesna praca w Centrum Rehabilitacji otwierała oczy, umysł a zarazem praktyka kliniczna kłóciła się z akademickimi zasadami, prawidłami.

  

Czytanie ze stopy


 

Stopa w wielu kulturach jest traktowana jako najważniejsze ogniwo całego naszego ciała. Inne opisują przebieg meridianów energetycznych. Chcemy skupić się na globalnym spojrzeniu na pacjenta podpierając się przede wszystkim rzetelną wiedzą z zakresu anatomii, biomechaniki, fizjologii, patomechaniki, patofizjologii i innych nauk medycznych oraz pokrewnych.

 

Czym jest to czytanie ze stopy wg koncepcji GTS?

To że źle ustawiona stopa wpływa na kolano a pośrednio na biodro i kręgosłup odkrywcze nie jest. Odwrotność tego łańcucha, czyli pierwotny problem w biodrze będzie się manifestował w stopie również zdaje się być oczywiste. Jeżeli natomiast spojrzymy na stopę bardziej dogłębnie mając w głowie ,,globalne spojrzenie" to możemy dostrzec dużo więcej szczegółów. Przykładem może być jeden przypadek kliniczny z gabinetu. Pacjentka przychodzi z problemem uczucia ogólnego osłabienia, problemów gastrycznych nie zgłaszając przy tym chorób współistniejących. Prowadząc wywiad oraz badanie fizykalne rzuca się w oczy charakterystyczny blady kolor i kształt paznokci (łyżeczkowate) - szczególnie w stopie. Sam pot również ma charakterystyczny zapach, konsystencja skóry wydaje się być sucha. Paznokcie przykryte były na początku warstwą lakieru ( pacjentka korzystała z usług kosmetyczki). Natychmiast zdecydowaliśmy się odesłać pacjentkę na komplet badań, które potwierdziły nasze przypuszczenia. Ogólne osłabienie, uczucie bólu w stawach spowodowane było niedokrwistością, która z kolei miała przyczynę w dysfunkcji układu pokarmowego. Tym jest według nas CZYTANIE ZE STOPY - umiejętnym łączeniem faktów, analizowaniem i wnikliwą obserwacja połączonymi z precyzyjnym badaniem - NIE MAGIĄ I CZARAMI. Nie oznacza to, że nie korzystamy z dziedzin medycyny niekonwencjonalnej - korzystamy, jednak staramy się zawsze przedstawione zagadnienia wytłumaczyć bądź też szukać odpowiedzi na podstawowe pytanie ,,dlaczego to działa"?

Czym jest GTS?


 

Globalna Terapia Stopy (GTS) jest autorską koncepcją obserwacji, badania i terapii pacjenta z problemem chorób i deformacji w obrębie stopy, stawu skokowo - goleniowego na każdym etapie jego życia, począwszy od narodzin po późną starość.

 

Model opiera się o następujące trzy filary:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W rozwoju koncepcji zaczerpnęliśmy wiedzy z dziedzin nieco odległych od fizjoterapii. Były to między innymi: dermatologia, kosmetologia, farmakologia, genetyka, embriologia etc. Słowo GLOBALNIE absolutnie nie jest uproszczeniem, czy też uogólnieniem tematyk związanej z terapią stopy - to rozszerzenie spojrzenia, metodyki badania, analizy i terapii. Z racji na mnogość i trudność zagadnień szkolenia GTS prowadzone są modułowo.Podejmowane są tematy również najnowszych badań obrazowych w tym. USG, podoscan, platforma podobaryczna itp. Jednak skupiamy się przede wszystkim na maksymalnym wykorzystaniu jednego z najlepszych narzędzi terapeutycznych: wnikliwego spojrzenia, myślenia i dłoni terapeuty. Omawiany również zostaje system wkładek ortopedycznych, jednak poza tym, że szkolimy jak robić i wykrozystać termoplastyczne wkładki to zależy nam na podjęciu dyskusji i opisowi przede wszystkim ,,po czym poznać, że wkładka jest dobrze wykonana"? Bezwzględnym warunkiem kształcenia się na modułach: neurologii, pediatrii, limfatyki, funkcjonalnym jest wcześniejsze ukończenie szkolenia BASIC

 

Szkolenia GTS zostały udostępnione wszystkim grupom zawodowym pracującym z pacjentem, z problemem chorób i deformacji stopy: lekarze, fizjoterapeuci, podolodzy, masażyści, technicy ortopedyczni. Różnice w szkoleniach są przede wszystkim w części praktycznej natomiast poziom wiedzy teoretycznej na wszystkich szkoleniach, bez względu na typ grupy zawodowej jest TAKI SAM. 

 

FIZJOTERAPEUCI / LEKARZE / MASAŻYŚCI- dostaną poza wiedzą teoretyczną narzędzia diagnostyki manualnej, testy, anatomię palpacyjną oraz szereg technik manualnych zaczerpniętych m.in z klasycznej terapii manualnej, terapii powięziowej, terapii tkanek miękkich, terapii odruchowej, osteopatii, chiropraktyki, kinezjologii

 

PODOLODZY / TECHNICY ORTOPEDYCZNI - dostaną poza wiedzą teoretyczną zestaw testów manualnych, testów palpacyjnych i podstawowe techniki terapeutyczne, które są adekwatne do ich wykształcenia. Tutaj skupiamy się na wnikliwej ocenie posturalnej, odkrywaniu i opisywaniu możliwych łańcuchów kompensacyjnych, podstawowemu badaniu ortopedycznemu i neurologicznemu. 

 

 

 

 

ZBADAJ 

ZROZUM

LECZ

globalna terapia stopy

Poznanie wspaniałych specjalistów z dziedziny podologii, podiatrii z Australii, Nowej Zelandii, Niemiec spowodowało wręcz pewne załamanie całego systemu i mojego światopoglądu odnośnie terapii stopy. Biblia anatomii funkcjonalnej autorstwa Kapandjie'go była dla mnie drogowskazem, kodeksem biomechanicznym. Podczas rozmów ze wspomnianymi specjalistami okazało się, że model biomechaniczny stopy zaprezentowany przez Kapandjie'go jest nieaktualny.  Podpierając się wiedzą bardzo doświadczonych specjalistów, swoją własną praktyką kliniczną i instruktorską oraz wiedzą naukową postanowiłem scalić całą tą wiedzę i połączyć medycynę akademicką, konwencjonalną z m.in osteopatią, chiropraktyką. 

 

Holistyczne spojrzenie na pacjenta z problemem w obrębie stopy i jednocześnie nauka ,,czytania ze stopy" przyczyniły się do nazwania koncepcji Globalną Terapią Stopy. Jeżeli miałbym jednym zdaniem określić, czym jest GTS, to jednoznacznie stwierdzamy - GLOBALNA TERAPIA STOPY TO SPOSÓB MYŚLENIA.

 

 

KONCEPCJA GTS


 

Piotr Kostrzębski

GTS® President

Copyright by OsteoMedical Piotr Kostrzębski